چهارشنبه
27
فروردین
1393
نرم افزار قانون همراه مورد استفاده وكلا
نام کاربری رمزعبور رمزعبور خود را فراموش کردید؟ نام کاربری خود را فراموش کردید؟ ایجاد یک حساب کاربری

فروشگاه محصولات حقوقی

برای خرید محصولات ما به

فروشگاه موسسه

مراجعه کنید.

به روز رسانی قانون همراه

به روز رسانی قانون همراهنسخه جدید قانون همراه با پشتیبانی از گوشی های لمسی و امکانات جدید آماده به روز رسانی است.

 

آمار سایت

اعضا : 4841
محتوا : 3699
بازدیدکنندگان : 2161079
صفحه اصلی > بانک قوانین و مقررات > قوانین کیفری > مجازات و دادرسی > قانون مجازات اسلامی > كتاب چهارم ـ ديات‌ > باب نهم ـ دیه اعضاء >

فصل دوم ـ ديه چشم‌

قوانین ماده 375 ـ از بين بردن دو چشم سالم موجب ديه کامل است و ديه هر کدام از آنها نصف ديه کامل خواهد بود. تبصره ـ تمام چشم‌هايي که بينايي دارند در حکم فوق يکسانند گرچه از لحاظ ضعف و بيماري و شبکوري و لوچ بودن با يکديگر فرق داشته باشند.

ماده 376 ـ چشمي که در سياهي آن لکه سفيدي باشد اگر مانع ديدن نباشد ديه آن کامل است و اگر مانع مقداري از ديدن باشد به طوري‌که تشخيص ممکن باشد به همان نسبت از ديه کاهش مي‌يابد و اگر به طور کلي مانع ديدن باشد در آن ارش است نه ديه‌.

ماده 377 ـ ديه چشم کسي که داراي يک چشم سالم و بينا باشد و چشم ديگرش نابيناي مادرزاد بوده يا در اثر بيماري يا علل غيرجنايي ‌از دست رفته باشد ديه کامل است و اگر چشم ديگرش را در اثر قصاص يا جنايتي از دست داده باشد ديه آن نصف ديه است‌.

ماده 378 ـ کسي که داراي يک چشم بينا و يک چشم نابينا است ديه چشم نابيناي او ثلث ديه کامل است خواه چشم او مادرزاد نابينا بوده است يا در اثر جنايت نابينا شده باشد.

ماده 379 ـ ديه مجموع چهار پلک دو چشم ديه کامل خواهد بود و ديه پلکهاي بالا ثلث ديه کامل و ديه پلکهاي پايين نصف ديه کامل‌است‌.

دسته بندی درختی بانک قوانین