شنبه
30
فروردین
1393
نرم افزار قانون همراه مورد استفاده وكلا
نام کاربری رمزعبور رمزعبور خود را فراموش کردید؟ نام کاربری خود را فراموش کردید؟ ایجاد یک حساب کاربری

فروشگاه محصولات حقوقی

برای خرید محصولات ما به

فروشگاه موسسه

مراجعه کنید.

به روز رسانی قانون همراه

به روز رسانی قانون همراهنسخه جدید قانون همراه با پشتیبانی از گوشی های لمسی و امکانات جدید آماده به روز رسانی است.

 

آمار سایت

اعضا : 4866
محتوا : 3699
بازدیدکنندگان : 2164239
صفحه اصلی > بانک قوانین و مقررات > قوانین حقوقی > امور و حسبی و خانواده >

قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق. مصوب 71 (ماده واحده +7 تبصره)

قوانین 


ماده واحده ـ از تاریخ تصویب این قانون زوجهایی که قصد طلاق و جدایی از یکدیگر را دارند بایستی جهت رسیدگی به اختلاف خود به دادگاه مدنی خاص مراجعه و اقامه دعوی نمایند. چنانچه‌ اختلاف فیمابین از طریق دادگاه و حکمین‌، از دو طرف که برگزیده‌دادگاهند (آن‌طور که قرآن کریم فرموده است‌) حل و فصل نگردید دادگاه با صدور گواهی عدم امکان سازش آنان را به دفاتر رسمی‌ طلاق خواهد فرستاد. دفاتر رسمی طلاق حق ثبت طلاقهایی را که‌گواهی عدم امکان سازش برای آنها صادر نشده است‌، ندارند. در غیراین‌صورت از سردفتر خاطی‌، سلب صلاحیت به‌عمل خواهد آمد.
تبصره 1 ـ نحوه دعوت از حکمین و بررسی صلاحیت آنان به‌عهده دادگاه مدنی خاص است که آیین‌نامه اجرایی آن ظرف دو ماه ‌توسط وزیر دادگستری تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه خواهدرسید.
تبصره 2 ـ گزارش کتبی مبنی بر عدم امکان سازش با توجه به کلیه‌شروط ضمن عقد و مطالب مندرج در اسناد ازدواج جمهوری‌اسلامی ایران و نیز تعیین تکلیف و صلاحیت سرپرستی فرزندان وحل و فصل مسائل مالی با امضای حکمین شوهر و زن مطلقه وهمچنین گواهی کتبی سلامت روانی زوجین در صورتی که برای‌دادگاه مدنی خاص مشکوک باشد به دادگاه باید تحویل گردد.
تبصره 3 ـ اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفتر، موکول به تادیه‌حقوق شرعی و قانونی زوجه (اعم از مهریه‌، نفقه‌، جهیزیه و غیر آن‌)به‌صورت نقد می‌باشد مگر در طلاق خلع یا مبارات (در حد آنچه‌بذل شده‌) و یا رضایت زوجه ویا صدور حکم قطعی اعسار شوهر از پرداخت حقوق فوق الذکر.
تبصره 4 ـ در طلاق رجعی گواهی کتبی اسکان زوجه مطلقه در منزل مشترک تا پایان عده الزامی است‌. و در صورت تحقق رجوع ‌،صورتجلسه طلاق ابطال و در صورت عدم رجوع در مهلت مقرر،صورتجلسه طلاق تکمیل و ثبت می‌گردد، صورتجلسه تکمیلی‌طلاق با امضا زوجین و حکمین و عدلین و سردفتر و مهر دفترخانه‌ معتبر است‌.
تبصره 5 ـ دادگاه مدنی خاص در مواقع لزوم می‌تواند از بین بانوان‌واجد شرایط قانون شرایط انتخاب قضات مشاور زن داشته باشد.
تبصره 6 ـ ]مصوب 28/8/71 مجمع تشخیص مصلحت نظام‌ پس از طلاق در صورت درخواست زوجه مبنی بر مطالبه حق‌الزحمه کارهایی که شرعا به‌عهده وی نبوده است‌، دادگاه بدوا ازطریق تصالح نسبت به تامین خواسته زوجه اقدام می‌نماید. و درصورت عدم امکان تصالح‌، چنانچه ضمن عقد یا عقد خارج لازم‌،در خصوص امور مالی‌، شرطی شده باشد طبق آن عمل می‌شود، درغیر این‌صورت‌، هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد، و نیزتقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سو اخلاق و رفتار وی نباشد، به ترتیب زیر عمل می‌شود:
الف ـ چنانچه زوجه کارهایی را که شرعا به‌عهده وی نبوده‌، به‌دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیزثابت شود، دادگاه اجرت‌المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه وبپرداخت آن حکم می‌نماید.
ب ـ در غیر مورد بند «الف‌» با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع‌کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالی زوج‌، دادگاه‌مبلغی را از باب بخشش (نحله‌) برای زوجه تعیین می‌نماید.
تبصره 7 ـ گواهی وجود یا عدم وجود جنین توسط پزشک ذی‌صلاح و آزمایشگاه مربوطه باید تحویل گردد.


دسته بندی درختی بانک قوانین